Úvod > Luštěniny > Čočkový salát s pošírovaným vejcem
Čočkový salát s pošírovaným vejcem
Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postupDnes si uvaříme jednoduchý, ale úžasně chutnající salát z čočky. Připravit dobrý salát neznamená smíchat dohromady milion surovin, právě naopak! K získání rafinovaného salátu stačí jen pár ingrediencí schopných podtrhnout chuť těch ostatních, aniž by ji vynulovaly. Protagonistou dnešního jídla je a zůstane čočka; tu doprovodíme pečenou paprikou, která našemu salátu dodá jemnou a sladkou příchuť, křupavý nádech mu zase dodá pancetta anebo bacon a červená cibule přidá malinko pikantnosti. Chutná a zdravá zálivka nakonec udělá vše ostatní.
Bohatá na vlákninu, minerální látky a vitaminy, čočka je od pradávných dob považována za maso chudých. Vědecké výzkumy provedené na některých fosiliích dokazují, že právě tato luštěnina patří mezi ty nejstarší. Podle těchto studií první zmínky o čočce sahají až do období 7000 let před Kristem.
Díky své nízké ceně a dobré skladovatelnosti je čočka neoddělitelnou součástí stravy mnoha zemí. Itálie není výjimkou. Patří nerozlučně k silvestrovské večeři, aby v novém roce přinesla ekonomickou prosperitu. Itálie se chlubí těmi nejprestižnějšími odrůdami na světě, v prvé řadě je to čočka Castelluccio di Norcia IGP z regionu Umbrie. Pěstuje se ve výšce 1500 metrů n. m. v nekontaminované přírodě národního parku Monti Sibillini.
NUTRIČNÍ HODNOTY
Čočka, podobně jako ostatní luštěniny, má vysokou nutriční hodnotu: obsahuje 25 % bílkovin, 53 % sacharidů a 2 % nenasycených tuků. Je velmi bohatá na fosfor, železo a vitaminy skupiny B. V boji proti arterioskleróze a vysokému cholesterolu proto představuje skvělého spojence. Ale také náš střevní aparát těží z této luštěniny, a to díky velkému množství vlákniny. Ale to není vše, odborníci ji doporučují konzumovat především pro její antioxidační vlastnosti. Zmíněné vysoké množství vitaminů skupiny B napomáhá pak zlepšovat paměť a uvádí do rovnováhy celý nervový systém s antidepresivní funkcí.
PŘÍPRAVA
Čočka není vhodná ke konzumaci zasyrova. Obsahuje totiž antinutriční látky – enzymy (kyselina fytová), které znemožňují vstřebávání živin a mají negativní vliv na celý organismus. Čočka, na rozdíl od jiných luštěnin, většinou nevyžaduje namáčení a má kratší dobu vaření, zhruba 25-30 minut. Sůl (vývar), která zpevňuje slupku, se přidává jen 5-10 minut před koncem vaření. Digestivní aromata, jako bobkový list, rozmarýn, šalvěj, fenyklová semena, přidaná během tepelné úpravy napomáhají stravitelnosti.
Je vždy lepší vybírat luštěniny sušené oproti těm vařeným v plechovce, protože jsou mnohem bohatší na nutriční látky. Do salátů se čočka a ostatní luštěniny v plechovce hodí nejméně, a to pro svou vyčerpanou schopnost absorbovat zálivku.