Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Jak na to > Přepuštěné máslo

Přepuštěné máslo

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

V mnoha kulturách světa je máslo neopominutelnou ingrediencí a podobně je tomu i v Itálii, především na severu země, kde v minulosti nebyl dostupný olivový olej. Máslo je protagonistou mnoha tradičních jídel, můžeme citovat například risotto anebo cotoletta alla milanese (milánský řízek). Usmažit ale řízek na másle, tak jak to vyžaduje tradice, aniž by se máslo připálilo, je skoro nemožné. Pokud se tedy nechceme vzdát lahodné chuti pokrmů restovaných či smažených na másle, musíme si pořídit přepuštěné máslo. 

Přepuštěné máslo (it. burro chiarificato) je máslo zbavené své bílkovinové složky (kaseinu) a vody. Díky tomuto jednoduchému procesu je možné získat čistý mléčný tuk, vhodný i ke smažení. Běžné máslo obsahující kasein a vodu se rychle pálí, dosahuje bodu kouře již při teplotě 130 °C, přepuštěním se tento bod posunuje až na 190-200 °C.  

BOD KOUŘE

Bod kouře (it. punto di fumo) je jedním z chemický poznatků, který musíme mít při vaření vždy na paměti. Bod kouře je teplota, při které horký tuk začíná vylučovat látky, které jsou viditelné v podobě kouře modrého zabarvení. V momentě, kdy je tento bod překročen, pálící se tuk začíná produkovat toxický akrolein zdraví škodlivý.  

PŘEPUŠTĚNÉ MÁSLO A GHÍ  

Uvařit doma přepuštěné máslo je velmi jednoduché, je dostačující vybavit se mlékovarem anebo připravit si vodní lázeň. Přepuštěné máslo se často identifikuje se slavným indickým máslem, známým pod jménem „ghí“ (it. ghee). Italské přepuštěné máslo se od něj malinko liší, ale spíše v chuti nežli v účelu. Italské přepuštěné máslo se na rozdíl od Ghi připravuje ve vodní lázní při nižších teplotách a tudíž neprochází chemickým procesem zvaným Maillardova reakce (it. reazione di Maillard). Při přípravě ghí se teplota másla pohybuje v rozmezí mezi 120-140 °C a při tak vysoké teplotě začínají bílkoviny a cukry v másle obsažené měnit barvu a chuť (Mailardova reakce).  Jednoduše řešeno, „ghí“ se podobá tomu, čemu má babička říkala „vyškvařené máslo“. Naopak, přepuštěné máslo má chuť původního čerstvého másla. 

Co se děje během tohoto procesu

Bílkoviny rozpuštěného másla se začnou rozkládat a vyplavovat napovrch v podobě bílé pěny. Tuto pěnu tlačí napovrch voda v podobě páry. Tyto pevné bílkoviny je třeba důkladně odstranit. Jakmile se všechna voda vypaří, tvorba páry a bublin přestane a pěna se vysuší. Část kaseinu nevyplave napovrch, ale usadí se na dně hrnce. Z přepuštěného másla se odstraní povrchová „blanka“ a usazený kasein a tímto je proces přepuštění u konce.


POUŽITÍ

Přepuštěné máslo je čistý tuk a používá se tedy ve stejném množství jako olej. Přepuštěné máslo je koncentrovaná podoba běžného másla. 80 gramů přepuštěného másla odpovídá 100 g čerstvého másla, tedy o 20 % méně. Při vaření můžeme použít přepuštěné máslo všude tam, kde se smaží či restuje. 

Použitá literatura a prameny 

· Luca Montersino, Alberto Caprari: Grande manuale di cucina e pasticceria, Mondadori, 2015 

· Gualtiero Marchesi: La cucina italiana (Il Grande Ricettario), DeAgostini, 2015. 

. Harold McGee: Il Cibo e la cucina (Scienza, storia e cultura degli alimenti), Ricca editore, 2016. 

· Scienza in cucina di Dario Bressanini: http://bressanini-lescienze.blogautore.espresso.repubblica.it 


Přepuštěné máslo

Burro chiarificato

Jak na to


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
5 min 35 min 0 min

Cena:

Ingredience pro

250 grČerstvé máslo

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie:

Užitečné potřeby


Mlékovar (dobrovolný) Plátýnko (gáza) Nálevka Sklenice s uzávěrem Odpěňovačka

Postup

1.
250 g másla

Máslo vložíme do mlékovaru a necháme rozpustit...

2.

Pokud nemáme mlékovar, přepuštěné máslo můžeme připravit ve vodní lázni. Vody dáme tolik, aby se během vaření nedotýkalo misky...

3.

Odpěňovačkou anebo lžící důkladně odstraníme pěnu (směs vody a kaseinu), která se tvoří na povrchu. Máslo necháme vařit ve vodní lázni cirka 30 minut, dokud se neodpaří veškerá voda. Ve vodní lázni máslo nebublá, zdánlivě se s ním nic neděje, ale to je zcela normální...

4.

Připravíme si skleničku, nálevku a jemné plátno (plátýnko na vaření, gázu)...

Pokud plátýnko nemáte, před sletím odstraňte nejprve tenkou vrstvu (blanku), která se utvořila na povrchu přepuštěného másla a při slévání dávejte pozor, aby usazený kasein zůstal v hrnci.

5.

Máslo opatrně slijeme do skleničky. Dáváme si pozor, abychom neslili sraženiny kaseinu, které se usadily na dně hrnce...

6.

Máslo necháme ve skleničce vychladnout, poté ho uskladníme v lednici v dobře uzavřené nádobě i několik měsíců.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
0
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek