Úvod > Zelenina a brambory > Cuketové květy v pivní tempuře
Cuketové květy v pivní tempuře
Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup
Lahodné, jemné a krásné: to jsou „fiori di zucca“ (výslovnost fiori di dzuka), nejznámější a nejoblíbenější jedlé květy. Rostou jak na cuketě, tak na dýni, ale oběma se běžně říká „fiori di zucca“ (květy dýně). Květy se charakterizují velkými okvětními lístky žluto oranžové barvy s velkým pestíkem anebo tyčinkou uvnitř květu. V italské kuchyni jsou velmi oblíbenou a vyhledávanou pochoutkou. Na jaře a v létě se dají běžně koupit, buď ještě srostlé s cuketkami (samičí květy) anebo ve svazku na dlouhém stonku (květy samčí).
Jak je vybírat
Květy rychle podléhají zkáze, a proto je třeba se ujistit o jejich čerstvosti. Vybíráme květy pevného vzhledu, jasné barvy a bez černých skvrn. Ideální je květy okamžitě spotřebovat, ale můžeme je uchovat maximálně 1-2 dny v lednici. Květy se otevírají jen nakrátko v ranních hodinách a fakt, že jsou malinko pootevřené usnadňuje jejich čištění.
Jak rozlišit pohlaví
Rozlišit pohlaví květů je velmi jednoduché: samičí květy se nacházejí na semeníku – na plodu. Samčí květy plod nemají a vyrůstají na dlouhé stopce.
Které květy sbírat
Cuketa a dýně patří do kategorie jednopohlavných rostlin, každá rostlina rodí květy samčí a samičí. Oba květy jsou jedlé a v kuchyni mají stejné využití. Abychom však umožnili plodům další růst je nezbytné, aby byly květy sbírány až po opylení a následném oplodnění. Jakmile vykvete samičí květ, v blízkosti musí zůstat nejméně jeden květ samčí. Květy samičí je možné sbírat také, pokud již další růst plodu není zapotřebí; důvod proč se většinou sbírají květy samčí. Jednoduchá rétorická otázka nám ve výběru pomůže: „Je lepší květ dnes anebo cuketa zítra?“.
TEMPURA
Tempura je metoda smažení japonského původu, velmi oblíbená a vyhledávaná i v Itálii. Technika ceněna zejména proto, že dokáže zanechat smažené suroviny suché, lehké a křupavé. Používá se především k přípravě zeleniny, krevet a sépií, méně častěji ke smažení masa.
Smažení v tempurovém těstíčku je velmi jednoduché, stačí znát její základní pravidla.
Těstíčko
Tekutiny přidané do těstíčka musí být perlivé a ledové: tepelný šok mezi horkým olejem a studenými ingrediencemi dá tempuře svou charakteristickou křupavost. Těstíčko se míchá jen krátce a čas nezbytně nutný, aby se mouka smíchala s tekutinou, bez ohledu na to, že v těstíčku zůstanou hrudky. Právě hrudkovité těsto znásobí její křupavost.
Smažení
Dalším důležitým faktorem, který zanechá tempuru křupavou, lehkou a především suchou, je teplota oleje (ideální je použití kuchyňského teploměru anebo fritovacího hrnce s čistým olejem). Horký olej zacelí povrch těstíčka a zabrání, aby suroviny nasály příliš mnoho tuku. Doporučovaná teplota tempury se pohybuje mezi 170–190 °C. Při smažení cuketových květů, které jsou docela velké a objemné a po vložení do horkého oleje drasticky sníží jeho teplotu, Vám doporučuji smažit při teplotě 190 °C a po několika málo kusech (přesný počet závisí na velikosti pánve a květů). Před přidáním další várky, se ujistěte, že olej dosáhl opět své požadované teploty, jinak květy absorbují velké množství oleje a zůstanou mastné, těžké a těžce stravitelné.