Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Zelenina a brambory > Cuketové květy v pivní tempuře

Cuketové květy v pivní tempuře

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

Lahodné, jemné a krásné: to jsou „fiori di zucca“ (výslovnost fiori di dzuka), nejznámější a nejoblíbenější jedlé květy. Rostou jak na cuketě, tak na dýni, ale oběma se běžně říká „fiori di zucca“ (květy dýně). Květy se charakterizují velkými okvětními lístky žluto oranžové barvy s velkým pestíkem anebo tyčinkou uvnitř květu. V italské kuchyni jsou velmi oblíbenou a vyhledávanou pochoutkou. Na jaře a v létě se dají běžně koupit, buď ještě srostlé s cuketkami (samičí květy) anebo ve svazku na dlouhém stonku (květy samčí). 

Jak je vybírat

Květy rychle podléhají zkáze, a proto je třeba se ujistit o jejich čerstvosti. Vybíráme květy pevného vzhledu, jasné barvy a bez černých skvrn. Ideální je květy okamžitě spotřebovat, ale můžeme je uchovat maximálně 1-2 dny v lednici.  Květy se otevírají jen nakrátko v ranních hodinách a fakt, že jsou malinko pootevřené usnadňuje jejich čištění.  

Jak rozlišit pohlaví

Rozlišit pohlaví květů je velmi jednoduché: samičí květy se nacházejí na semeníku – na plodu. Samčí květy plod nemají a vyrůstají na dlouhé stopce.  

Které květy sbírat 

Cuketa a dýně patří do kategorie jednopohlavných rostlin, každá rostlina rodí květy samčí a samičí. Oba květy jsou jedlé a v kuchyni mají stejné využití. Abychom však umožnili plodům další růst je nezbytné, aby byly květy sbírány až po opylení a následném oplodnění. Jakmile vykvete samičí květ, v blízkosti musí zůstat nejméně jeden květ samčí. Květy samičí je možné sbírat také, pokud již další růst plodu není zapotřebí; důvod proč se většinou sbírají květy samčí. Jednoduchá rétorická otázka nám ve výběru pomůže: „Je lepší květ dnes anebo cuketa zítra?“. 

TEMPURA

Tempura je metoda smažení japonského původu, velmi oblíbená a vyhledávaná i v Itálii. Technika ceněna zejména proto, že dokáže zanechat smažené suroviny suché, lehké a křupavé. Používá se především k přípravě zeleniny, krevet a sépií, méně častěji ke smažení masa.  

Smažení v tempurovém těstíčku je velmi jednoduché, stačí znát její základní pravidla. 

Těstíčko

Tekutiny přidané do těstíčka musí být perlivé a ledové: tepelný šok mezi horkým olejem a studenými ingrediencemi dá tempuře svou charakteristickou křupavost. Těstíčko se míchá jen krátce a čas nezbytně nutný, aby se mouka smíchala s tekutinou, bez ohledu na to, že v těstíčku zůstanou hrudky. Právě hrudkovité těsto znásobí její křupavost. 

Smažení

Dalším důležitým faktorem, který zanechá tempuru křupavou, lehkou a především suchou, je teplota oleje (ideální je použití kuchyňského teploměru anebo fritovacího hrnce s čistým olejem). Horký olej zacelí povrch těstíčka a zabrání, aby suroviny nasály příliš mnoho tuku. Doporučovaná teplota tempury se pohybuje mezi 170–190 °C. Při smažení cuketových květů, které jsou docela velké a objemné a po vložení do horkého oleje drasticky sníží jeho teplotu, Vám doporučuji smažit při teplotě 190 °C a po několika málo kusech (přesný počet závisí na velikosti pánve a květů). Před přidáním další várky, se ujistěte, že olej dosáhl opět své požadované teploty, jinak květy absorbují velké množství oleje a zůstanou mastné, těžké a těžce stravitelné. 

Cuketové květy v pivní tempuře

Fiori di zucca in tempura di birra

Zelenina a brambory


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
15 min 15 min 0 min

Cena:

Ingredience pro osoby

12 ksCuketové květy
40 grHladká mouka
1000 mlSemínkový olej (slunečnicový, arašídový)
p.p.Sůl
Tempurové těstíčko
200 mlPivo
110 grHladká mouka
1 ksVejce M

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie:

Užitečné potřeby


Metlička na šlehání Děrovaná naběračka Objemná pánev (wok)

Postup

1.

Květy samičí.

2.

Květy samčí.

3.
12 ks středně velkých květů

Květy ponoříme do mísy se studenou vodou a jemně je omyjeme...

4.

Kuchyňským papírem květy jemně osušíme...

5.

Odřízneme stonek a květní lůžko...

6.

Podle pohlaví květu, odstraníme pestík (samičí) anebo tyčinku (samčí), které mají nahořklou chuť...

7.

Odtrhneme také kališní lístky.

8.
TEMPURA
1 vejce M
200 ml piva

Do misky vložíme vejce a přilijeme ledové pivo...

9.

Metličkou šleháme, dokud není směs pěnová...

10.
110 g hladké mouky

Přidáme přesátou mouku...

11.

Velmi krátce promícháme; získáme hrudkovité těsto. Abychom udrželi těsto studené, misku vložíme do větší mísy s vodou a ledem...

12.
40 g hladké mouky

Květy lehce obalíme v mouce; přebytečnou mouku oklepeme...

13.
1000 ml semínkového oleje na smažení

Ve fritovacím hrnci anebo ve větší pánvi typu wok rozehřejeme olej na teplotu 190 °C. Teplotu můžeme otestovat tak, že do oleje nalijeme lžíci tempurového těstíčka: pokud těstíčko vyplave ihned napovrch, olej dosáhl správné teploty, pokud klesne ke dnu, teplota je příliš nízká...

14.

Květy obalíme v těstíčku, necháme odkapat přebytečné množství a ihned květy smažíme; jeden květ dostatečně vzdálen od druhého, aby se neslepily...

15.

Smažíme vždy jen několik málo květů a před přidáním dalších počkáme, až olej opět dosáhne požadované teploty...

16.

Smažíme 2-3 minuty podle velikosti květů. V polovině květy obrátíme...

17.

Odpěňovačkou květy vytáhneme, necháme odkapat přebytečný olej a položíme je na kuchyňský papír, aby se osušily...

18.
sůl podle potřeby

Osolíme a podáváme ihned.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
2
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek