Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Luštěniny > Cizrnový koláč farinata

Cizrnový koláč farinata

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

Dnes si připravíme tento nízký slaný koláč zvaný farinata di ceci (výslovnost farinata di čeči). Jméno je odvozeno od slova „farina“ (mouka) a ceci (cizrna). Osobně považuji tento pokrm, připravený z cizrnové mouky, vody a olivového oleje, za naprosto výjimečný a unikátní. Farinata pro mě představuje opravdový objev a od té doby nikdy nechybí v našem týdenním jídelníčku. V doprovodu čerstvého salátu ochuceného vinaigrette a sýrového talíře, je oblíbeným obědem celé rodiny. 

Farinata je typické italské jídlo, původem z Janova (region Ligurie), kde se mu v lokálním nářečí říká „fainà“. I přesto, že pokrmy z cizrnové mouky sahají daleko do minulosti, pravděpodobně až do starověkého Říma, se k farinatě váže legenda, která spojuje její náhodný vznik s námořní bitvou „battaglia della Meloria“ z roku 1284. A vzhledem k tomu, že Janov (Genova) vždy představoval důležité přístavní město, nemohla farinata vzniknout nikde jinde než na moři. Legenda vypráví, že během námořní bitvy mezi městy Janovem a Pisou, se janovské lodě dostaly do velké bouřky, během které se zásoby  cizrnové mouky a olivového oleje vylily ze sudů a smíchaly se slanou mořskou vodou. Jasné slunce druhého dne pak upeklo vzniklou „břečku" a dalo tak vzniknout tomuto jedinečnému pokrmu, který po staletí sklízí neuvěřitelný úspěch.

Netrvalo dlouho a tato tenká pochoutka se rozšířila po celé Itálii. Najdeme ji, pod různými jmény, jako oblíbené „street food“ (pouliční jídlo) v mnoha italských regionech – Ligurie (fainà, turtellassu), Piemont (belécauda), Toskánsko (cecìna, torta di ceci, torta, calda calda), Sardinie (fainé) a dokonce i ve Francii,  především na Azurovém pobřeží (socca), na Gibraltaru (calentita), v Argentíně (la fainá) a v Uruguay (el fainá).  

PŘÍPRAVA 

Tradičně se farinata peče při vysokých teplotách v troubě na dřevo a v měděné formě. Její tloušťka má být nejméně 5 mm, ale nesmí přesáhnout 1 centimetr. V domácím prostředí nám postačí elektrická trouba a nepřilnavý plech. Klasická farinata je velmi bohatá na olej a některé recepty uvádí až 200 ml olivového oleje na 300 gramů mouky. K získání chutné a křupavé placky, vyvážené i po nutriční stránce, je 100 ml oleje  podle mého názoru dostačujících. Existují i nízkokalorické recepty s malým množstvím oleje. V tomto případě Vám doporučuji dno plechu vyložit pečicím papírem.  

Jedinou nevýhodou domácí trouby je, že ve většině případů není v perfektně vodorovné poloze. Tekuté těsto má tudíž tendenci sklouznout na jednu stranu, kde zůstává nedopečené a naopak na druhé straně zase spálené. Požádejte proto svého manžela anebo přítele, aby Vám výšku skříněk perfektně sladil (u nás to problém zcela vyřešilo), anebo plech po několika málo minutách otočte (těsto musí být ještě tekuté), aby se jeho hladina zarovnala. 

Recept je možné obohatit a před pečením farinatu posypat rozmarýnem, cibulí a jarní cibulkou anebo v polovině pečení pokrýt čerstvým sýrem, gorgonzolou, salsicciou anebo mladými sardelkami, zvanými „bianchetti“. Varianty, které jsem, kromě rozmarýnu, prozatím nezkoušela.

Cizrnový koláč farinata

Farinata di ceci

Luštěniny


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
5 min 25 min 4 hod

Cena:

Ingredience pro osoby

300 grCizrnová mouka
900 mlStudená voda
100 grOlivový olej extra panenský
10 grSůl

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie: 511

Užitečné potřeby


Nepřilnavý plech Metlička na šlehání

Postup

1.
900 ml studené vody
300 g cizrnové mouky

Do objemné mísy vlijeme vodu a za stálého a energického míchání, aby se nevytvořily hrudky, přisypeme mouku...

2.

Překryjeme potravinářskou folií a necháme odpočinout 4–10 hodin...

3.

Občas promícháme a odpěňovačkou odstraníme pěnu, která se na povrchu vytvořila...

4.
50 ml oleje
10 g soli

Zapneme si statickou (ne ventilovanou) troubu na 250 °C. Přidáme sůl a část oleje a dobře promícháme. Těsto má velmi tekutou podobu...

5.
50 ml oleje

Zbylým olejem důkladně přetřeme nepřilnavý plech...

6.

Těsto nalijeme doprostřed plechu...

7.

Vařečkou dobře promícháme, aby se olej a mouka stejnoměrně rozložily...

8.

Pečeme v dobře předehřáté statické troubě na 250 °C: 10 minut na nejnižší přihrádce a dalších 10–15 minut na přihrádce nejvyšší, dokud nezíská farinata oříškové zabarvení. Podáváme ji ihned, ještě horkou. Můžeme si ji vychutnat samotnou anebo s čerstvým salátem ochuceným vinaigrette a sýrovým talířem.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
67
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek