Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Blog > Bignè, pasta choux, odpalované těsto a jejich odstíny

Bignè, pasta choux, odpalované těsto a jejich odstínyRecept

V Itálii neexistuje cukrárna, jejíž vitrína by se nechlubila těmito lahodnými, malými a zakulacenými cukrovinkami. Právě z francouzského „beignet“, malé preparace zakulaceného tvaru, se odvozuje jméno bignè (výslovnost biňé): tenká, lehká a dutá „skořápka“ je ideálním obalem pro různé náplně.

Základem bignè je „pasta choux“ (výslovnost pasta šu), z francouzského „chou“, zelí, kterému se bignè po upečení podobají (alespoň podle Francouzů). V Itálii se tomuto těstu říká také „pasta per bignè“ (těsto na bignè) a v České republice je známo pod jménem odpalované těsto.

Jedná se o jemné a neutrální těsto používané především k přípravě bignè (ale také eclair, profiteroles, věnečků, větrníků, ke zdobení dortů jako Saint Honorė, atd.), ať už se sladkými či slanými náplněmi. A právě ta či ona náplň dá neutrálnímu bignè svou finální příchuť. Mezi klasické sladké náplně patří cukrářský krém, vanilkový a čokoládový, krém chantilly (cukrářský krém smíchaný s našlehanou smetanou), šlehačka, méně častý je v Itálii máslový krém. U slaných náplní můžeme dát naší fantazii zelenou. U některých tradičních preparací se toto těsto také smaží.

Hlavní charakteristikou odpalovaného těsta je dvojité vaření, na ohni a následně v troubě. Jediný postup a mnoho receptů, to je další tvář pasta choux. Jediný recept na bignè neexistuje; i proto, že kombinací stejných ingrediencí docílíme různého efektu: bignè jemnější, křupavější, trvanlivější, stabilnější, rafinovanější a podobně.

Co se týká tvaru a velikosti, ty se liší kraj od kraje. Severní Itálie je známa pro své drobné cukroví a upečené bignè nebývá větší než menší vlašský ořech.

PRINCIP PŘÍPRAVY

Příprava bignè není technicky nijak složitá, ale vyžaduje pozornost na detaily. Cukrářství je mimo jiné také matematikou a chemií a chyby, kterých se dopustíme, se nekompromisně projeví na našem výsledku. Při prvním neúspěchu dáváme často vinu receptu a někdy tomu tak bezpochyby bude, ale ve většině případů je to malinký detail, jako nesprávný typ mouky, studené vejce, anebo špatná konzistence těsta, které hrají hlavní roli v našem selhání. Malinký cvik a zkušenost udělají obrovský rozdíl.

VAŘENÍ NA OHNI A VEJCE

Vaření na ohni představuje první fázi při preparaci bignè. Na mírném ohni se nejprve nechá rozpustit máslo ve vodě se solí a eventuálně s cukrem. Je lepší použít máslo pokojové teploty a nakrájené na kostičky, aby se snadněji rozpustilo. Příliš dlouhým vařením se odpařuje voda, která by nám pak mohla v receptu chybět.

V okamžiku, kdy voda dobře vře, je třeba hrnec odstavit z ohně, vsypat naráz všechnu přesátou mouku a metličkou dobře rozmíchat. Vaření pokračuje další 2 až 3 minuty, dokud se mouka neprovaří a těsto se malinko nevysuší.

Před přidáním vajec, vždy pokojové teploty, je třeba nechat těsto vychladnout na teplotu cca 50 °C, abychom předešli koagulaci vajec. Vejce se skládá z mnoha různých bílkovin, které koagulují při rozdílné teplotě (62–85 °C). Pokud vejce přidáme k ještě horkému těstu, jeho bílkoviny ztuhnou bez toho, aniž by poté mohly plnit svou strukturální funkci uvnitř těsta.

KONZISTENCE TĚSTA

Těsto má mít hladkou a jednotvárnou konzistenci, ani tvrdou ani řídkou. Množství vajec uvedené v receptech se může lišit podle použité mouky, a proto poslední část přidáváme vždy podle potřeby, abychom docílili správné konzistence. A právě konzistence musí pro nás být výchozím bodem, ne přesná váha vajec. Příliš tvrdé těsto bude mít během pečení tendenci se lámat a deformovat, protože neumožní správný únik páry. Pokud je těsto tvrdé, přidáme trochu vajec, anebo bílků. Příliš řídké těsto se přichytne na plech, neumožní nám docílit požadované formy a bude mít tendenci během anebo po pečení splasknout. Řídkou konzistenci zachráníme jedině tak, že připravíme trochu nového těsta (vařeného) a smícháme jej s tím hotovým.

PEČENÍ

Pečení bignè je bezpochyby delikátní fází: tyto se musí na jedné straně hodně nafouknout a zůstat uvnitř duté a suché a na druhé straně si získanou formu uchovat a stabilizovat ji. Pasta choux je velmi bohatá na tekutiny a tuky; tekutiny se během pečení snaží odpařit, ale narazí na přirozenou bariéru tvořenou tuky, které uvězňují páru uvnitř skořápky a právě díky tomuto procesu se bignè nafukují.

Bignè se pečou mezi 180 °C a 220 °C. Všeobecně se doporučuje péct bignè chudé na máslo při 180 °C, těsta se stejným poměrem mouky a másla na 200 °C a těsta bohatá na máslo na 220 °C, vždy nejlépe ve statické troubě. Ve ventilované troubě je třeba snížit teplotu o 10–20 °C. Velmi záleží také na vlastní troubě.

Ideální je použití děrovaného plechu umožňujícího lepší únik páry. Co se týče použití silpatu (silikonová podložka) a pečicího papíru, existují dvě myšlenkové školy: jedna pro a druhá proti. Podle některých vážených autorů pečicí papír brání správné cirkulaci páry a následnému „kynutí“ během pečení.

Během prvních 10 minut v troubě potřebují bignè páru, aby mohly správně růst a zůstat měkké na povrchu, a to je důvodem, proč se před pečením kropí vodou a trouba se neotvírá. Sušší vzduch zase získanou formu stabilizuje, a proto je lepší troubu po 10 minutách mírně pootevřít a páru nechat uniknout.

Pokud si nejsme jisti, zdali je bignè perfektně suché uvnitř, můžeme je po pečení propíchnout na několika místech párátkem a nechat je ve vypnuté troubě sušit.

SKLADOVÁNÍ

Syrové odpalované těsto je možné uchovat v lednici v dobře uzavřené neprodyšné nádobě i několik dní. Upečené a nenaplněné bignè skladujeme při pokojové teplotě v papírovém sáčku jen pár dní. Velkou roli při konzervaci hraje vlhkost, a proto je třeba, aby byly bignè dobře upečené, uvnitř kompletně suché. Pro delší uskladnění je nejlepší nenaplněné bignè zmrazit a poté je dát oživit na pár minut do horké trouby.

Skladování plněného bignè záleží na mnoha faktorech: těsta bohatá na máslo mají delší konzervační dobu díky tuku, který vytváří přirozenou bariéru proti vlhkosti, ať už vnější či vnitřní. Velmi záleží také na typu náplně: máslový krém vydrží déle nežli krém cukrářský, anebo šlehačka. Klasické bignè s cukrářským krémem anebo labutě se šlehačkou se plní v ten den, ve kterém budou servírovány. Plněné bignè se každopádně uskladňují v lednici v dobře uzavřené nádobě.

INGREDIENCE A JEJICH FUNKCE

Teoreticky se rozlišují 3 základní typy těsta:

1. bignè se stejnou váhou másla a mouky,

2. bignè s dvojitou vahou mouky oproti máslu,

3. bignè s dvojitou váhou másla oproti mouce.

Pojďme se podívat blíže na ingredience, ze kterých se pasta choux skládá.

VODA A TEKUTINY

Těsto na bignè může být připraveno s jakoukoliv tekutinou: mléko, ovocné šťávy, vývar, víno a podobně. Tyto dodají konečnému výsledku svou vlastní strukturu a příchuť. Obsah vody se pohybuje většinou mezi 20 a 32 % a tvoří základ propočtu všech ostatních ingrediencí.

Mléko může zcela, anebo zčásti nahradit vodu a propůjčuje bignè jemnou vůni a rafinovanější chuť. Mléčný cukr, laktóza, však díky Maillardově reakci na druhé straně ovlivní barvu těsta, a to bude mít tendenci se při pečení více zabarvovat, proto se nedoporučuje přesáhnout 50 % v poměru k vodě.

Maillardova reakce – malé odbočení od surovin

Maillardova reakce je jedním z nejdůležitějších chemických procesů, které se dějí v kuchyni. Jde o karamelizaci cukrů a koagulaci povrchových bílkovin, jež mají za následek vznik křupavé a chutné kůrky hnědavé barvy.

Maillardova reakce vzniká při teplotě mezi 140 a 180 °C a setkáme se s ní pokaždé, když se pokrm, který obsahuje dostatečné množství cukrů, vaří, peče anebo smaží při teplotě nejméně 140 °C.

V případě surovin, které jsou od přírody chudé na cukry, se tyto přidávají v podobě glazury, marinády, obalení v mouce, strouhance anebo v těstíčku, atd., aby tuto reakci vyprovokovaly.

V momentě, kdy tuto reakci správně vyvoláme, získáme nenahraditelné aroma a vůni, jako například kůrky chleba anebo křupavé krusty masa; v opačném případě má Maillardova reakce za následek přepálení pokrmu a vznik zdraví nebezpečných látek.

MÁSLO A TUKY

Máslo je další nezbytnou ingrediencí, která bignè charakterizuje z pohledu kvality. Společně s vejci a moukou slouží k tomu, aby dalo těstu strukturu schopnou zadržet páru a růst do výšky během pečení. Máslo je možné nahradit jinými tuky, jako například olivovým olejem, sádlem či ztuženým tukem.

Pokud množství másla v těstě převyšuje množství mouky, získáme bignè voňavější, s tenkou a křupavou kůrkou, uvnitř kompletně duté a méně náchylné na vlhkost. Naopak menší množství másla nám umožní vytvořit bignè silnější, pevnější a sušší, ideální například pro přípravu croquenbouche a labutí.

Procento tuku obsaženého v těstě se může pohybovat mezi 11 % u těst chudých na máslo až po 28–30 % pro ty s dvojitým obsahem.

MOUKA

Procento mouky uvnitř receptu se pohybuje mezi 13–25 % a je lepší použít hladkou mouku slabou, jako například tu na výrobu sušenek, která obsahuje 10–11 % bílkovin (italské značení W170) anebo hladkou mouku typu 00 Extra (11–12 % bílkovin). U silných mouk velký obsah bílkovin zabrání optimálnímu růstu během pečení. Jen u těst s dvojitým obsahem másla se doporučují silné mouky (13 % bílkovin, W370) anebo mouka Manitoba, schopné unést váhu tuků předepsanou v receptu.

Bignè bohaté na mouku, pro určité přípravy vhodnější, budou elastičtější a se silnější kůrkou, ale paradoxně více náchylné na vlhkost, jak na vnější atmosférickou, tak na tu vnitřní prosakující z náplně.

VEJCE

Vejce se používají celá a slouží k emulzi vody a tuku, což dodá těstu a konečnému produktu tu správnou strukturu. Čím více žloutků přidáme, tím méně vody bude těsto obsahovat a méně růst během pečení (bílek je složen z 87,6 % z vody). Nižší procento žloutků vyzdvihne také chuť másla. Procento vajec uvnitř těsta (25–43 %) ovlivní konečný výsledek, kterého chceme docílit. BÍLKY se přidávají jako poslední surovina, především v receptech bohatých na tuky. Jejich přítomnost zdůrazní měkkost těsta.

SŮL

Slouží exklusivně ke zlepšení chuti a doporučované množství je 1–2 %.

CUKR

Cukr vyzdvihne chuť a křupavost a zdůrazní zabarvení během pečení. Doporučuje se nepřekročit množství 5 % pro zachování neutrální chuti a světlého zabarvení.Použitá literatura a prameny

· Iginio Massari: Non solo zucchero – vol. 1 (Tecnica a qualità in pasticceria), REED BUSINESS INFORMATION, 2011.

· Luca Montersino, Alberto Caprari: Grande manuale di cucina e pasticceria, Mondadori, 2015

· Gualtiero Marchesi: Il grande libro dei cuochi, Rizzoli, 2014.

· Dario Bressanini: La scienza della pasticceria (La chimica del bignè), Gribaudo, 2014.

. Frati Luigi: Manuale di pasticceria, Hoepli, 2009.

. www.dolcesalato.com.


Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek