Úvod > Dezert > Jahodové tiramisù
Jahodové tiramisù
Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postupKdo by nemiloval Tiramisù? Savoiardi, a ještě k tomu domácí, mascarponový krém a ovoce jsou naprosto úžasná kombinace. S přicházejícím létem proto nový recept, svěží a barevný, s novým mascarponovým krémem, který má hned dvě velké přednosti, když nepočítám lahodnou chuť, kterou považujeme všichni za samozřejmost. Krém je připraven s vejci, tak jak to u pravého tiramisù má být, ale vejce jsou „uvařeny“, pasterizovány horkým cukrovým sirupem. Mnoho lidí se tiramisù se syrovými vejci vyhýbá a na internetu najdeme spousta receptů bez vajec. Chybějící vejce jsou, ve většině případů, nahrazena dalším balením mascarpone a můžu Vás ujistit, že 500 gramů mascarpone na 250 gramů savoiardů do léta už neshodíme. Našlehaná vejce dodají krému tu autentickou chuť, potřebnou lehkost a nadýchanost.
Druhou velkou předností tohoto krému je, že díky své zvláštní přípravě, je velmi pevný a stabilní a nerozteče se ani po dvou dnech. Stabilita krému je dosažena především italskou meringou: šlehaná bílková hmota zatepla, tzn. s horkých cukrovým sirupem - karamelem. Na rozdíl od hmot šlehaných zastudena (francouzská meringa), italská meringa nevyžaduje další tepelnou úpravu: míchá se do krémů, do semifreddo, používá se k dekoraci dezertů, v tomto případě většinou ožehnuta kuchyňským hořákem. Správně připravená italská meringa zůstává v čase stabilní, aniž by ztratila svou nabytou konzistenci.
INFORMACE K PŘÍPRAVĚ
Dort je takto složen:
1. Okraj ze savoiardů, dortová forma o průměru 20 cm
2. Namočené savoiardi v jahodovém pyré
3. Mascarponový krém
4. Jahody
5. Namočené savoiardy
6. Mascarponový krém
7. Jahody
8. Namočené savoiardy
9. Italská meringa
10. Ovoce
Namísto dortu můžeme připravit i klasickou mísu. Pokud jste tiramisù ještě nedělali, tady se můžete podívat, jak se připravuje. Na uvedené ingredience potřebujeme formu o rozměru 30x15 cm cirka. Připravenou italskou meringu můžeme přimíchat do krému celou anebo si část ponechat na ozdobení.
K úspěšné pasterizaci a našlehání žloutků a bílků je nezbytné, aby byly pokojové teploty (18-25 °C) a přesně zváženy. Přesně naváženy na gramy musí být také cukr a voda. Použití dobrého kuchyňského teploměru je nezbytné, poněvadž sirup musí mít přesnou teplotu. Vzhledem k tomu, že sirup vaříme jen v malém množství, k jeho přípravě potřebujeme co nejmenší hrnec.
Připravila jsem pro Vás krátký článek, ve kterém naleznete spoustu užitečných a zajímavých informací, které se přípravy bílkových hmot týkají. Dozvíte se, proč se nemá přidávat do bílků sůl, anebo proč se pěna špatně šlehá, ale také tipy a chyby, kterým se vyvarovat. Před samotnou přípravou krému, Vám doporučuji si článek přečíst, ať už jste začátečníci anebo pokročilí. Článek jsem dnes doplnila o informace, které se týkají přípravy italské meringy.