Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Blog > Mořský vlk nebo-li mořský okoun

Mořský vlk nebo-li mořský okoun

Mořský vlk nebo-li mořský okoun, italský název branzino nebo také spigola , je dravá ryba z čeledi okounovitých, obývající pobřežní vody a korálové útesy v oblasti Středozemního a Černého moře, a  východní Atlantický oceán. Je také rybou velmi hojně chovanou. Tělo mořského vlka je dlouhé a elegantní, se dvěma hřbetními ploutvemi a leskle stříbrnými šupinami.  Dorůstá až do 60 cm délky a váží kolem 10 kg. Z umělého chovu váží mezi 1,5-2,5 kg. Tato ryba patří v Itálii k nejvyhledávanějším mořským rybám, vyznačuje se velmi kvalitním a chutným masem, které je téměř bez kostí. Díky svému jemnému bílému masu nevyžaduje dlouhou a složitou přípravu. 

Nejkvalitnější a nejchutnější maso je z ryb lovených na volném moři, které je vhodné i ke konzumaci zasyrova jako sushi. Tento se liší od mořského vlka z umělého chovu nejen vzhledem, ale i tím, že obsahuje  menší množství bílkovin a tuků a má jemnější chuť. Mořský vlk volně lovený je velmi drahý, cena se pohybuje kolem 1000 Kč za 1 kg, zatímco mořský vlk z umělého chovu je na trhu cenově velmi dostupný. V České republice se prodává v řadě hypermarketů. Mořský vlk pocházející z chovů v Itálii, je považován za kvalitnější než ryby které pocházejí z Turecka anebo z Řecka, kde se praktikuje příliš intenzivní chov.

Mořský vlk má málo tuků, je vysoce stravitelný, bohatý na bílkoviny a mastné nenasycené kyseliny, mezi kterými také Omega 3. Tyto kyseliny snižují “špatný” cholesterol (LDL-cholesterol) a zvyšují cholesterol “dobrý”, který chrání srdce a cévy. Obsahuje také mnoho minerálních látek, jako fosfor, draslík, železo, hořčík, jód a vitamínů ( A, D). Díky svému cennému masu se hodí k přípravě pokrmů pro děti od 8 měsíce.

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak rozeznat kvalitní italské potraviny – ochranné známky kvality DOP, IGP, STG

Itálie, podobně jako mnoho dalších zemí, se chlubí řadou ochranných známek, které znamenají důležitou směrnici a garanci pro nás spotřebitele. Zemědělská surovina, anebo potravinářský výrobek, který si...
Celý článek