Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Blog > Lilek (Solanum melogena)

Lilek (Solanum melogena)

Lilek neboli baklažán je v Itálii hojně pěstovaná zelenina původem z Asie. Existuje mnoho odrůd, ačkoli ty kulatého a oválného tvaru jsou nejvíce ceněné. Lilek má jen 18 kcal na 100 gramů, a proto je vhodný pro konzumaci i při dietách. To však záleží z velké části na tom, jakým způsobem je tepelně zpracován. Smažený lilek, vzhledem k tomu, že nasává mnoho tuku, je doslova kalorickou bombou. Zdravější přípravou je bez pochyby jeho grilování, které se obejde bez použití oleje. 

92,7 % lilku tvoří voda a zbývající 7,3 % je rozděleno mezi uhlohydráty (2,6 %), vlákninu (2,6 %), bílkoviny a tuky (stopy). Lilek je bohatý na vlákninu, která napomáhá správnému fungování střev, a proto je vhodný v případě zácpy. Bylo také prokázáno, že strava založená na potravinách bohatých na rozpustné vlákniny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním. Tím, že vláknina zůstává v žaludku déle, pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. 

Lilek nasává mnoho minerálních látek z půdy. Je bohatý především na draslík, který zajišťuje veškeré funkce v lidském organismu: podílí se na přesné funkci kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus, napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí a v neposlední řadě ovlivňuje náš nervový systém. Jeho nedostatek může způsobit nadměrnou únavu, netečnost, nespavost, nízkou hladinu cukru v krvi, svalovou ochablost a bolestivé větry. Při nedostatku draslíku se také zvyšuje krevní tlak.

Povídá se, že lilek je potenciálně toxický a způsobuje bolesti hlavy a teplotu. Toto přesvědčení však obsahuje jen špetku pravdy: syrový lilek obsahuje velké množství solaninu, toxického glykoalkaliodu, který se nachází i v bramborech a rajčatech. Proto má syrový lilek nepříjemnou a hořkou chuť. Tepelnou přípravou se však obsah solaninu sníží zhruba na polovinu. I přesto někdo lilek a potraviny, které obsahují solanin, špatně tráví.

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak rozeznat kvalitní italské potraviny – ochranné známky kvality DOP, IGP, STG

Itálie, podobně jako mnoho dalších zemí, se chlubí řadou ochranných známek, které znamenají důležitou směrnici a garanci pro nás spotřebitele. Zemědělská surovina, anebo potravinářský výrobek, který si...
Celý článek