Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Blog > Lilek (Solanum melogena)

Lilek (Solanum melogena)

Lilek neboli baklažán je v Itálii hojně pěstovaná zelenina původem z Asie. Existuje mnoho odrůd, ačkoli ty kulatého a oválného tvaru jsou nejvíce ceněné. Lilek má jen 18 kcal na 100 gramů, a proto je vhodný pro konzumaci i při dietách. To však záleží z velké části na tom, jakým způsobem je tepelně zpracován. Smažený lilek, vzhledem k tomu, že nasává mnoho tuku, je doslova kalorickou bombou. Zdravější přípravou je bez pochyby jeho grilování, které se obejde bez použití oleje. 

92,7 % lilku tvoří voda a zbývající 7,3 % je rozděleno mezi uhlohydráty (2,6 %), vlákninu (2,6 %), bílkoviny a tuky (stopy). Lilek je bohatý na vlákninu, která napomáhá správnému fungování střev, a proto je vhodný v případě zácpy. Bylo také prokázáno, že strava založená na potravinách bohatých na rozpustné vlákniny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním. Tím, že vláknina zůstává v žaludku déle, pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. 

Lilek nasává mnoho minerálních látek z půdy. Je bohatý především na draslík, který zajišťuje veškeré funkce v lidském organismu: podílí se na přesné funkci kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus, napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí a v neposlední řadě ovlivňuje náš nervový systém. Jeho nedostatek může způsobit nadměrnou únavu, netečnost, nespavost, nízkou hladinu cukru v krvi, svalovou ochablost a bolestivé větry. Při nedostatku draslíku se také zvyšuje krevní tlak.

Povídá se, že lilek je potenciálně toxický a způsobuje bolesti hlavy a teplotu. Toto přesvědčení však obsahuje jen špetku pravdy: syrový lilek obsahuje velké množství solaninu, toxického glykoalkaliodu, který se nachází i v bramborech a rajčatech. Proto má syrový lilek nepříjemnou a hořkou chuť. Tepelnou přípravou se však obsah solaninu sníží zhruba na polovinu. I přesto někdo lilek a potraviny, které obsahují solanin, špatně tráví.

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek