Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Blog > Fíky: 9 důvodů proč jich jíst více

Fíky: 9 důvodů proč jich jíst více

Fík je velmi oblíbené letní ovoce dozrávající na konci léta a v září. Existují i odrůdy, které se sklízejí v květnu, ale jsou menší a méně sladké než plody sklízené v červenci, srpnu a září. 

Tyto slaďoučké plody, bohaté na výživné látky, bývají konzumovány jak zasyrova v sezóně, tak sušené po celý rok. Sušené plody jsou na jedné straně více kalorické, ale na druhé jsou samou koncentrací nutričních látek.

Existuje více než 150 odrůd rozdílného tvaru a barvy: bílé, fialové, hnědé, zelené a černé. Mezi ty nejprodávanější odrůdy patří fíky zelené, šťavnaté a s tenkou slupkou, a fíky fialové, velmi jemné a sladké chuti.  

Kdy a jak je nakupovat

Velkou nevýhodou fíků je, že snadno podléhají zkáze, a proto se kupují jeden, maximálně dva dny před jejich spotřebou. Při nákupu vybíráme plody baculaté, měkké, ale kompaktní, intenzivní barvy a bez pohmožděnin. Známkou jejich čerstvosti je jemně nasládlá vůně, zatímco kyselý nádech znamená starý plod.  

Uskladnění

Zralé fíky uchováváme v lednici maximálně dva dny, nedozrálé plody můžeme nechat při pokojové teplotě. Fíky myjeme až těsně před použitím. Pro svou krátkou konzervační dobu je ideální uskladnění v podobě marmelády. 

Využití v kuchyni

Fík je výborný přírodní, ať už čerstvý anebo sušený. Přidává se do ovocných salátů, do dortů, ale často doprovází také předkrmy – výborný je se syrovou šunkou, špekem, salámem a se sýry. Konzumuje se jak se slupkou, tak i bez ní.   

Nutriční hodnoty. Dieta – pro a proti

Fíky jsou bohaté na přírodní cukry, minerální látky a vlákninu. Ve všeobecném povědomí jsou fíky, jako ostatní ovoce s vysokým obsahem cukru, považovány za nepřítele diety, proto je dobré tento plod lépe poznat z nutriční stránky. V prvé řadě je třeba plod čerstvý odlišit od fíků sušených, které obsahují 256 kcal, z toho 58 gramů cukru na 100 gramů ovoce. Takže pokud si hlídáme linii, je vždy lepší konzumace čerstvých fíků, které obsahují jen 47 kcal a 11,2 gramu cukru. Vysoký obsah cukru můžeme vyvážit potravinami s velkým obsahem bílkovin, jako například přírodní jogurt, ricotta anebo prosciutto crudo.       

9 dobrých důvodů proč jíst fíky 

1)   Bohaté na vlákninu

Fíky jsou bohaté na vlákninu, a proto jsou často doporučovány těm, kdo trpí zácpou a línými střevy. Jsou považovány za přírodní projímadlo, podobně jako švestky a kiwi, a jsou velmi účinné zvláště na prázdný žaludek. 

2)   Zdroj energie

Bohaté na cukry, vitamíny a minerální látky: fíky můžeme považovat za dobrý zdroj energie, lahodný a 100% přírodní. Můžeme z něj tuto energii těžit pokaždé, když máme potřebu trochu sprintu navíc, namísto toho, abychom šáhli po sladkém a po kávě. 

3)   Výborné na kosti

Fíky jsou bohaté na vápník a jiné minerální látky, a proto jejich pravidelná spotřeba, společně se zdravou stravou, zajistí pevné zdraví kostem a zubům. 

4)   Bohaté na antioxidanty

Bohaté na polyfenoly, přírodní antioxidanty: fíky udržují naše buňky mladé a předcházejí mnoha nádorovým onemocněním, mezi kterými rakovině prsu, kolonu a prostaty. Samozřejmě vždy ve spojení s vyváženou stravou a s celkově zdravým životním stylem. 

5)   Prevence proti vysokému tlaku

Strava příliš bohatá na sodík může způsobit problémy s vysokým tlakem, naopak potraviny, které obsahující draslík, vápník a hořčík a jsou chudé na sůl, napomáhají držet vysoký tlak pod kontrolou.  

6)   Výborné na pleť

Fíky jsou protizánětlivé, to je důvod proč, nám pleťová maska z fíků může pomoct vyřešit problémy s akné. Díky svým projímacím účinkům nám pak pomůže zbavit se nahromaděných toxinů v těle a napomoci tak pročistit pleť. 

7)   Pomáhají imunitnímu systému

Vzhledem k tomu, že fíky jsou plné vitamínů, minerálních látek a antioxidantů, napomáhají našemu imunitnímu systému vykonávat svou funkci a tím lépe chránit náš organismus proti škodlivým vnějším vlivům. 

8)   Napomáhají trávení

Fíky obsahují probiotika, látky, kterými se živí zdraví prospěšné bakterie obývající naše střeva, a když je střední flóra v rovnováze, má z toho užitek nejen naše zažívání, ale celé naše tělo.  

9)   Skvělé v těhotenství

Čerstvé a sušené fíky představují skvělou svačinku během devíti měsíců těhotenství, kdy narůstá potřeba vitaminů a minerálních látek. Především přítomnost vápníku v těchto plodech napomáhá dosáhnout doporučené denní dávky nezbytné pro správný vývoj kostí nenarozeného dítěte.  

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek