Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Těstoviny > Špagety alla carbonara

Špagety alla carbonara

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

O původu těstovin „alla carbonara”, možná jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších italských pokrmů na světě, existují různé domněnky. Dvě otázky tento pokrm doprovázejí neustále: Připravuje se s pancettou, anebo s guancialem? Se sýrem parmigiano, anebo s pecorinem?  

Podle nejproslulejší verze byl tento chutný první chod vynalezen během druhé světové války jedním římským kuchařem, který po příjezdu amerických vojáků použil jejich příděly vajec a slaniny k ochucení těstovin a přidal pepř a sýr pecorino, aby byl pokrm ještě chutnější. Podle jiné teorie není carbonara nic jiného než verze tradičního pokrmu střední Itálie, původem z regionů Lazio a Abruzzo, nazývaného „cacio e ova“ neboli sýr a vejce, který doprovázel uhlíře (italsky carbonaro) při práci v lesích. Používání těchto dvou ingrediencí k ochucení těstovin – recept, jenž se stal carbonarou, kterou dnes známe – začalo během druhé světové války, kdy američtí vojáci poptávali po hospodských, aby k těstovinám přidaly také guanciale, mylně považován za slaninu, což vysvětluje, proč jsou v receptech guanciale a pancetta sobě rovné ingredience. Podle věrohodné teorie se jméno „alla carbonara“ odvozuje od černého pepře, kterým měl být pokrm v originálním receptu pokryt až do zčernání (v italštině carbone znamená uhlí). 

Guanciale je ta část vepřového, která se nachází mezi krkem a lícním svalem; odtud odvozen název guanciale („guancia“ v překladu líce, lalok). Z větší částí je tvořen z tuku s jemným svalovým žíháním, lišícím se od tuku hřbetního (lardo), a tuku nacházejícího se na břichu (pancetta). Guanciale se podle kraje ochucuje solí, pepřem, česnekem, šalvějí, anebo rozmarýnem. Následuje zrání, které trvá nejméně tři měsíce. Oproti pancettě má guanciale tvrdší konzistenci a výraznější příchuť.  

Pancetta (pupík, bříško) se těží, jak napovídá sám název, z vepřového břišního svalu. Jeho vzhled zvýrazňuje tloušťku tuku s úzkými pruhy masa. Pancetta se nasolí a podle tradic vlastních každé oblasti se dochucuje různými aroma a kořením, jako černý pepř, hřebíček a muškátový oříšek. Existuje několik rozdílných typů zpracování (přírodní, uležený, uzený, natažený, svinutý), po kterých pak následuje zrání.  

Dva sýry podobného vzhledu, které nás snadno mohou uvést v omyl, jsou parmigiano a pecorino. Navzdory vnější podobě se však velmi liší chutí i využitím v kuchyni. V prvé řadě parmazán je vyroben z mléka kravského, zatímco pecorino z mléka ovčího (název odvozen od slova pecora – ovce). Oba sýry mají rozdílnou chuť a konzistenci. Příchuť parmazánu je zároveň sladká a kyselá s přídechem po ovoci, květech a koření. Pecorino má slanou a štiplavou příchuť. Oba sýry se prodávají v různém stádiu zrání. Zralý pecorino se strouhá podobně jako parmazán. Co se týče využití v kuchyni, někdy se mohou tyto sýry vzájemně nahrazovat, záleží z větší míry na osobní preferenci.  

Takže: Guanciale, nebo pancetta? Parmigiano, anebo pecorino?

Špagety alla carbonara

Spaghetti alla carbonara

Těstoviny


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
10 min 9 min 0 min

Cena:

Ingredience pro osoby

400 grŠpagety
150 grPancetta (Guanciale)
4 ksŽloutek M
100 grParmigiano Reggiano (Pecorino Romano)
p.p.Sůl
špetkaČerstvě mletý pepř

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie: 685

Užitečné potřeby


Pánev Hrnec na těstoviny

Zajímavost


Těstoviny al dente

Vaření těstovin „al dente” (pevné na skus) neznamená jen to, že Italové nemají rádi rozvařené těstoviny, ale má to i svůj vědecký význam. Těstoviny „al dente” jsou totiž lépe stravitelné a déle zasytí než těstoviny vařené příliš dlouho. 

Postup

1.
350 gr špaget

Těstoviny uvaříme „al dente“ ve větším množství vroucí osolené vody. Zde si můžete přečíst, jak se správně vaří těstoviny...

2.
150 gr pancetty

Pancettu nakrájíme nejprve na tenké plátky silné cca 2 mm...

3.

Poté na pásky silné 0,5 cm...

4.

Nakrájenou pancettu vložíme na ještě studenou pánev bez tuku a na středním ohni ji orestujeme dokřupava...

5.
4 žloutky

V míse rozkvedláme žloutky...

6.
100 gr sýru
čerstvě mletý pepř

Přidáme strouhaný sýr a čerstvě mletý pepř...

7.

Těsně před přidáním těstovin vmícháme také pancettu. Promícháme...

8.

Scedíme těstoviny a ihned je ještě vlhké přidáme k vajíčkám...

9.

Po dobu 30 sekund vše dobře emulgujeme...

10.
čerstvě mletý pepř

Urovnáme na talíře, hojně posypeme čerstvě mletým pepřem a ihned podáváme.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
8
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek