Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.

Úvod > Zelenina a brambory > Bramborové noky

Bramborové noky

Základní Informace o receptu Ingredience Pracovní postup

Noky jsou jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších pokrmů po celém světě, oblíbené jsou zejména pro snadnou přípravu a široké možnosti použití. Jsou to malé zakulacené kousky těsta,  vyrobené z vařených brambor, mouky a vajíčka, které se vaří ve slané vodě nebo ve vývaru a poté se ochucují různými omáčkami. 

Podle způsobu přípravy – a vynaložené opatrnosti – mohou být bramborové noky výjimečně jemné, anebo naprosto tvrdé.  Tajemství spočívá v jemném dotyku – nepracovat příliš brambory již jednou stlačené a suché ingredience. Při přípravě těsta je nezbytné si dávat pozor na obsah vody obsažené v bramborech. Příliš vlhké brambory budou mít za následek měkké těsto a noky nebudou mít tu správnou konzistenci. Velkou chybou, které se můžeme dopustit, je přidání nadměrného množství mouky, čímž získáme noky velmi tvrdé.

Nejlepšími bramborami na přípravu noků jsou brambory moučného typu (varný typ C) a trochu starších, ze kterých se vypařila část vody v bramborech obsažená. Nové brambory se na noky nehodí. Skvělé hodící jsou také brambory červené. Vše o bramborách naleznete v tomto článku.

Brambory je třeba uvařit v osolené vodě celé a ve slupce. Základním pravidlem je, že brambory prolisujeme ještě teplé, avšak těsto děláme z brambor studených.  

Noky rychle nasávají vlhkost a ztrácejí svou konzistenci, proto je lepší je ihned uvařit a okamžitě konzumovat. V opačném případě je uchováme v lednici překryté potravinářskou fólií, dokud je neuvaříme. Aby se noky k sobě nepřilepily, je třeba je rozprostřít v jediné vrstvě na dobře pomoučněný plech, jeden dostatečně vzdálen od druhého. Noky můžete také zmrazit a vařit přímo mrazené. Do mrazničky je dáme nejprve v jedné vrstvě, vzdálené od sebe, a poté, co zmrzly, je naskládáme do sáčku. 

Vejce je možné z těsta vypustit. Naopak pokud chceme těsto obohatit, můžeme přidat 30 g strouhaného parmazánu.  

Těsto je bohaté na škrob, který při teplotě 55–60 °C stupňů želatinuje, díky tomu se hmotnost noků sníží a tyto vyplavou napovrch. To je signál, že jsou noky uvařené.  Pomocí odpěňovačky je postupně vytahujeme a pokládáme přímo na talíř, rozprostřeme v jedné vrstvě na plech, anebo je vložíme do omáčky, ve které je prohřejeme poté, co jsme všechny noky uvařili.  Noky můžeme servírovat jen s parmazánem, rozpuštěným máslem (se šalvějí) či zakapané olivovým olejem. Výborné jsou také s rajčatovou anebo sýrovou omáčkou.

Noky jsou prastarého původu a připravují se z různých druhů mouky: pšeničné, kukuřičné, rýžové, z krupice, brambor, suchého pečiva nebo ze zeleniny. Nejoblíbenější jsou bramborové noky, které se připravují v různých variacích podle lokálních tradic. Původ bramborových noků sahá pravděpodobně do 16. století, tedy do období, kdy byly do Evropy dovezeny první brambory z jižní Ameriky. V té době už existovaly jiné druhy noků, které se připravovaly především v Lombardii z chlebové střídky, mléka a sekaných mandlí, nazývané zanzarelli. V 17. století prošly změnou, začaly se nazývat malfatti a místo mandlí a chleba se přidávala mouka, vejce a voda. Od roku 1880 se velmi rychle rozšířily bramborové noky a časem ostatní druhy noků upadly v zapomnění. Dnes tento pokrm nechybí v žádné italské domácnosti.



Bramborové noky

Gnocchi di patate

Zelenina a brambory


Obtížnost:        


Čas: Příprava: Vaření: Odpočinek:
20 min 30 min 0 min

Cena:

Ingredience pro osoby

1 kgBrambory (varný typ C)
300 grHladká mouka typu 00
1 ksVejce M
5 grSůl

Vložit do nákupního košíku

Nutriční hodnota na 1 osobu


Kalorie: 496

Užitečné potřeby


Vál Struhadlo

Zajímavost


Čemu se při nákupu brambor vyvarovat

Důležité je brambory pečlivě vybírat a nekupovat brambory zelené a naklíčené. Obsahují totiž jedovatý solanin, toxický glykoalkaloid (nacházející se také v lilcích a v rajčatech), který může vyvolat bolesti hlavy a žaludeční potíže. Také staré, svraštělé a na dotek měkké brambory obsahují větší množství solaninu. I když malé množství solaninu nepředstavuje pro naše zdraví žádné riziko, je dobrým návykem odstranit vždy zelené části a klíčky a vyvarovat se spotřebě starých plodů, ve kterých se koncentruje největší množství toxinu. Tepelná příprava solanin redukuje zhruba na polovinu.

Postup

1.
1 kg moučných brambor

Přípravu našich bramborových noků začneme tím, že si důkladně umyjeme brambory a i se slupkou je uvaříme v osolené vodě do změknutí...

2.

Brambory necháme vychladnout, tolik kolik stačí, abychom je mohli oloupat. Velmi důležité je, brambory prolisovat anebo jemně nastrouhat ještě zatepla... 

3.

Poté je rozprostřeme na plech a necháme kompletně vychladnout...

4.
300 gr hladké mouky
1 vejce
lžička soli

Brambory přemístíme na pracovní desku anebo na vál. Uprostřed vytvoříme důlek, do kterého přidáme vejce, mouku a sůl. Jemně vše smícháme dohromady...

5.

Propracujeme těsto: dlaní těsto točíme a jemně stlačujeme směrem od sebe. Pokračujeme 8–10 minut, dokud nezískáme hladký, elastický a jednotvárný bochánek...

6.

Očistíme vál a ruce. Hotové těsto rozdělíme na několik částí...

7.

Na pomoučněném vále jemným tlakem vyválíme každou část na dlouhý váleček...

8.

Z válečků pak krájíme malé noky dlouhé 2 cm...

9.

Typický vroubkovaný tvar získáme díky speciální pomůcce, kterou vidíte na fotce. Tvarování noků slouží k tomu, aby v sobě lépe "uvěznily" omáčku... 

10.

Noky můžeme vytvarovat i pomocí vidličky: Nok jemně stlačíme palcem... 

11.

A směrem dolů jej necháme sklouznout po vidličce…

12.

Tvarujeme  také jen palcem: Nok jemně zmáčkneme a směrem k sobě jej navineme na prst...

13.

Nok se nám navine na prst a vytvoří prohloubeninu...

14.

Skvělou pomůckou je také struhadlo... 

15.

Získáme takovýto tvar...

16.

Další možná varianta...

17.

Noky pokládáme na pomoučněný vál, vzdálené od sebe a v jedné vrstvě...

18.

Vaříme ve vroucí osolené vodě tak dlouho, dokud nevyplavou na hladinu. Pokud si při vaření hezky udržely formu, těsto je perfektní. Scedíme pomocí odpěňovačky, ochutíme a ihned podáváme. 

Dobrou chuť!

Ohodnoťte recept
15
hodnocení
Přidejte si recept k oblíbeným Vytisknout Vytisknout bez obrázků
Sdílet odkaz emailem:

Můj blog

Michaela Meregalli

Jak vybrat dortovou formu a přepočítat množství ingrediencí v receptu

Často nás nadchne nějaký recept, ale uvědomíme si, že nemáme formu stejné velikosti. Anebo chceme náš oblíbený recept připravit pro více lidí, třeba na plechu, ale nejsme si jisti, zda bude uvedené množství těsta na plech dostač...
Celý článek